Fotovýstava

Výstava fotografií ako sprievodná akcia je neoddeliteľnou súčasťou nášho festivalu. Návštevníkom ponúka možnosť spríjemniť si chvíle počas prestávok pohľadom na jedinečné zábery prírody a krajiny. Doteraz tu svoje fotografie vystavovali viacerí amatérski a profesionálni fotografi, vrátane Tomáša Hulíka, Pavla Barabáša, Jozefa Sádeckého, Matúša Lašana, Alexandra Luczyho alebo Alberta Russa. Priestor pre prezentáciu ponúkame i fotoklubom. Zároveň sa snažíme motivovať začínajúcich fotografov, ktorí by radi svoje fotografie vystavili.

Napriek tomu, že sa výstava koná v jediný festivalový deň, má ju možnosť počas neho zhliadnuť až 700 – 800 návštevníkov. Fotografia príp. súbor fotografií, ktoré vyhodnotí odborná porota ako najlepšie práce, získajú Cenu poroty.

Propozície fotovýstavy na stiahnutie: Propozicie fotovystava 2019

Tento rok budú svoje fotografie vystavovať:

JOZEF SÁDECKÝ

Momenty krajiny

 

     V Považskej Bystrici pôsobím ako svadobný a krajinársky fotograf. Kedže som študoval úplne iný odbor, fotografia bola pre mňa neznámou. Od vtedy prešlo dvanásť rokov a v mojom živote sa zmenilo veľa vecí. Práve vďaka fotografii som začal vnímať svet úplne iným pohľadom. Spoznávanie slovenskej krajiny sa postupom času stalo nočným dobrodružstvom. Skoré výstupy po tme lesom, zima, vietor, dážď a pred sebou jediný cieľ. Zažiť prvé svetlo na vrcholkoch hôr. Stáť nad oblakmi, zachytiť neopakovateľné momenty a atmosféru zobúdzajúcej sa krajiny. Vidieť veci, ktoré trvajú len krátky okamih. Práve to je krásne na krajinárskej fotografi.

     Na výstave ” MOMENTY KRAJINY “ máte možnosť vidieť fotografie Súľovských vrchov, Malej Fatry, Zamaguria, Vysokých, Nízkych a Západných Tatier fotografované vždy pri východe alebo západe slnka.

   

KRISTIÁN ŠODOR

Walker's Haute Route - pešo spod Mont Blancu k Matterhornu

 

     180 km rodinnej dovolenky po jednom z najkrajších trekov Európy. Putovanie medzi dvomi najznámejšími horskými centrami Chamonix - kolískou alpinizmu v tieni nejvyššej alpskej hory a Zermattom - mestom pod možno nejznámejšou ale určite jednou z nakrajších hôr na svete. Počas 2 týždňového pochodu pod najvyššími alpskými štvortisícovkami a pestrými údoliami na dohľad ľadovcom navštívime známe horské chaty, malebné dedinky ako aj osamelé horské osady.

     Dostanete sa bližšie ku kamzíkovi alebo kozorožcovi? Naozaj fungujú aj služby vo Švajčiarsku presne ako švajčiarske hodinky? Prídite si vypočuť odpovede na fotoprezentáciu ale aj to, prečo je tento trek tak populárny, ako sa naň pripraviť, kedy vyraziť a na čo sa na ňom môžete tešiť.

  

PAVOL GÖRÖG

Horné Lefantovce a okolie (krajinárska a Wildlife fotografia)

 

     Večný optimista, ktorý sa s fotoaparátom skamarátil niekedy okolo roku 2008. Odvtedy sa návštevy prírody snaží zaznamenať fotkou aj keď občas zostane len pri pozorovaní života v lese. Fotografia mu dala nielen množstvo zážitkov, ale do života mu priniesla aj veľa skvelých ľudí.
 
     Na výstave máte možnosť spoznať nielen krásy malej dedinky spod úbočí Tribeča ale aj život z lesov vôkol nej.
  

MAREK SUCHÝ, MICHAL HUDEC

Magurka očami dvoch

 

     Dva pohľady - očami dvoch fotografov na banícku osadu Magurka a jej okolie. Marek aj Michal sa do lokality vracajú pravidelne a priebežne fotografujú. Výstupy ich práce tvoria okrem iného tiež aj priebežne aktualizovanú fotobanku Chaty Magurka, ktorá s nimi ďalej pracuje najmä v komunikácii v online prostredí.

 

Marek Suchý - www.fotosuchy.sk (profesionálny fotograf)

     „Fotografovanie je moja vášeň, láska, život... Život je zložený z množstva vzácnych a neopakovateľných okamihov, skutočných pocitov, spontánnych emócií, výnimočných momentov. Zachytiť ich je mojou výzvou s cieľom, aby ostali po celé roky spomienkou v podobe fotografií.“

 

Michal Hudec - www.miso.photo (hobby fotograf)

     „Na fotografii je čarovná jej schopnosť konzervovať príbeh alebo emóciu, v ideálnom prípade oboje. A na fotografovaní ako hobby je čarovný proces celoživotného učenia sa, ako to zachytiť. Popri svojej riadnej práci a ďalších serióznych aspektoch života je potrebné si svet vyplniť peknými vecami. A pre mňa je fotografia ako hobby jednou z takýchto nevyhnutných esencií.“

  

BORIS KOPAJ

Lofoty

 

     Som fotografujúci architekt, rodák z Nových Zámkov. Fotografii sa venujem v podstate od vysokej školy ako jednej z možností vyjadrujúcej moje pocity a pohľady na svet. Spájam fotografiu so záľubami - prírodou a v turistikou. Najradšej fotím miesta, ktoré nie sú tak notoricky známe bežným ľuďom, alebo notoricky známe miesta netradične prípadne iným pohľadom. Fotografia mi ponúka najslobodnejšie vyjadrenie mojich pocitov z krajiny, miesta alebo udalosti.

  

FoTOP-FOTOKLUB Topoľčianky

 

     Fotoklub FoTOP Topoľčianky vznikol v roku 2008 za účelom výmeny skúseností a vzájomného zdieľania spoločnej záľuby – fotografovania. O bohatej činnosti fotoklubu svedčí množstvo fotografických podujatí, najmä úspešné ročníky medzinárodnej výstavy fotografií. Okrem tejto výstavy sa náš klub úspešne prezentoval viacerými autorskými výstavami v Českej republike, Ukrajine a na Slovensku. Naši členovia získali počas pomerne krátkej histórie fotoklubu množstvo ocenení na domácich aj zahraničných fotografických súťažiach pod patronátom FIAP, PSA a ďalších medzinárodných fotografických asociácii, čím prispeli k propagácii fotografického umenia doma i vo svete. FoTOP sa tak za niekoľko rokov svojej existencie dostal medzi reprezentantov slovenského fotografického umenia na domácom ale aj medzinárodnom poli umeleckej fotografie.

     Usporiadali sme aj niekoľko fotografických súťaží, množstvo workshopov, prednášok, prezentácii a vzájomných stretnutí našich členov. V súčasnosti má FoTOP takmer dvadsať aktívnych členov vo vekovom rozpätí 20 až 78 rokov.

     Na festivale Vysoké hory Nitra 2019 budú prezentovať svoje práce siedmi členovia FoTOP: Mirka Kurkinová, Juraj Valkovič, Pavel Kováč, Paľo Čepček, Milan Polák, Štefan Roško a Táňa Orolínová.

     Viac informácii o našej činnosti nájdete na www.fotop.sk

    

Členovia Fotoklubu Nitra pri KOS v Nitre

 

     Fotoklub Nitra pôsobiaci pri Krajskom osvetovom stredisku (KOS) v Nitre združuje ľudí rôznych vekových kategórií, ktorých spája záujem o fotografiu a fotografovanie. Cieľom fotoklubu je vzájomná výmena fotografických vedomostí a skúseností, podnikanie spoločných fotoakcií a organizovanie kolektívnych výstav členov.

     Stretnutia členov sa konajú v priestoroch KOS každý prvý a tretí štvrtok v mesiaci o 17:00. Prichádzajú sem mladí, začínajúci, pokročilí, ale aj vyspelí autori a nefotografujúci, ktorých zaujíma fotografia a chcú sa dozvedieť viac o dianí okolo nej. Diskutuje sa o umeleckej fotografii, fotografickej technike, filmoch, spracovaní analógovej ako aj digitálnej fotografie. Členovia sa zúčastňujú rôznych súťaží na Slovensku a v zahraničí. O ich kvalite svedčia mnohé dosiahnuté úspechy.

     Svoje práce budú vystavovať členovia fotoklubu: Peter Majlát, Jaroslav Fábry, Jaro Votoček

www.fotoklubnitra.sk

  

MARIÁN KUCHAR

Retro Zobor (Zobor starou technikou)

 

     Fotiť som začal, keď som objavil starý fotoaparát po dedkovi. Je to bieloruská Belomo Vilia. Znovu som objavil čaro fotenia na 35 mm film. Foťák mám vždy pribalený na cestách peších aj cyklistických a stále sa učím zachytiť ten správny moment...

 

  
 

DETSKÉ KRESBY NA FESTIVALE

 

Kresby žiakov Základnej školy kniežaťa Pribinu, Nitra

Kresby žiakov Základnej školy Topoľová, Nitra

Log in

create an account