Fotovýstava

     Výstava fotografií ako sprievodná akcia je neoddeliteľnou súčasťou nášho festivalu. Návštevníkom ponúka možnosť spríjemniť si chvíle počas prestávok pohľadom na jedinečné zábery prírody a krajiny. Doteraz tu svoje fotografie vystavovali viacerí amatérski a profesionálni fotografi, vrátane Tomáša Hulíka, Pavla Barabáša, Jozefa Sádeckého, Matúša Lašana alebo Zuzany Minarovičovej. Priestor pre prezentáciu ponúkame i fotoklubom. Zároveň sa snažíme motivovať začínajúcich fotografov, ktorí by radi svoje fotografie vystavili. 

     Napriek tomu, že sa výstava koná v jediný festivalový deň, má ju možnosť počas neho zhliadnuť až 700 – 800 návštevníkov. Tým, ktorí si radi zasúťažia ponúkame možnosť, aby niektoré zo svojich prác prihlásili do súťaže o Cenu poroty. 

Propozície fotovýstavy na stiahnutie: Propozicie fotovystava 2017

Tento rok budú svoje fotografie vystavovať:

 

 

Martin Baláž

Tvoj mobil v Afrike

 

     Žijem v Zlatých Moravciach. V istom momente som dospel k presvedčeniu, že podstatné je, aby mala fotografia zmysel. Ak ho nemá, potom aj kvalitná fotografia je nezmyselná. 

     Pri niektorých témach zažívam intenzívny pocit, že som len "hovorca", že téma bola mimo mňa, žila si svojim ustarosteným životom a ja som sa len zhodou okolností ocitol v prvom rade so záujmom až potom s fotoaparátom napríklad v Agbogbloši, skládke európskeho a amerického elektroodpadu.   

   Vystavené fotografie nie sú len o Afrike a Afričanoch. Sú hlavne o nás, našom prístupe k veciam, našej spotrebe. Rýchle zmeny v technológiách vedú k prebytkom zastaranej elektroniky. Veľká časť z nej končí v rozvojových krajinách, ako je aj Ghana. 

     Fotografie boli ocenené v súťaži Slovak press photo 2016 v kategórii Príroda. Neskôr z tejto témy vznikla putovná výstava Tvoj mobil v Afrike v kultúrnych domoch obcí nitrianskeho a zlatomoraveckého okresu. Z cestovatelských magazínov som spolupracoval s Geographical /UK/, Open Central Asia /UK/, Outpost magazine /CA/, Lide a Zeme /CZ/, Koktejl /CZ/. Dlhodobo sa venujem sociálnej fotografii, krátko environmentálnej a konštrukcie výtvarných diel z dokumentárnej tvorby vytváram priebežne.

 

http://martinbalaz.com/
         
 

Albert Russ

Ľadová krása

 

 

Vladimír Koštial

Prvý zimný kolektívny prechod hrebeňom Vysokých Tatier 1955

    Výstava fotografií Vladimíra Koštiala (1912 – 2001) zachytáva momenty prvého kolektívneho prechodu hrebeňom Vysokých Tatier v zimnom období, ktorý sa konal v roku 1955. Východiskovým bodom trasy sa stalo Ľaliové sedlo a cieľom Kopské sedlo. Paralelne s hrebeňovým družstvom sa prechodu zúčastnilo aj družstvo nesúce zásoby a vybavenie počas celých 10 dní trvajúceho prechodu. Vladimír Koštial sa k skupine pridal až po niekoľkých dňoch výstupu spolu s MUDr. Milošom Brixom a filmármi získavajúcimi informácie o postupe horolezcov. Na Kopské sedlo dorazili horolezci 5. marca 1955 o 17.25. Pred bývalou Kežmarskou chatou na nich čakali priatelia, lekár a novinári. Dojmy účastníkov prechodu boli poslucháčom sprostredkované v priamom vysielaní Československým rozhlasom. Aj vďaka tomuto prechodu i forografiám Vladimíra Koštiala si horolezectvo získalo u laickej verejnosti väčšiu popularitu a pochopenie. Výstava fotografií Vladimíra Koštiala je jednou zo sérií odkrývajúcich jeho bohatý archív fotografií, ktorý sprístupňuje jeho syn Vladimír Košťál a fotografka Lucia Petrůjová.

         
 

Martin Seker

Walliské Alpy

         
 

Členovia fotoklubu FoTOP-fotoklub Topoľčianky

výber z tvorby

 

Pavol Čepček, Miloš Brandt, Monika Gduľová, Jozef Šabo

 

Posterová prezentácia regionálnych klubov SVTS

   

 

 

Log in

create an account