O festivale Vysoké hory Nitra

 

     Festival Vysoké hory Nitra je podujatím, ktoré sa koná v Nitre od roku 2006. Každoročne v novembri sa stretávajú stovky priaznivcov hôr a cestovania, pre ktorých je vždy pripravená pútavá prehliadka filmov a prezentácií od viacerých hostí, známych osobností, horolezcov, cestovateľov, dokumentaristov a filmárov.
 
    Organizátorom festivalu je občianske združenie Nitriansky horský spolok. Hlavnými partnermi podujatia sú mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj, Dynamik Nitra a Northfinder. Festival je od roku 2008 dvojdňový a koná sa tradične v posledný novembrový piatok a sobotu na Mestskom úrade v Nitre. Piatkový program je určený žiakom a študentom nitrianskych základných a stredných škôl a má náučno-vzdelávací charakter. Jeho obsahom je i environmentálna výchova. Hlavný program prebieha počas celého sobotného dňa v štyroch blokoch, v ktorých sa striedajú jednotlivé filmy a prezentácie hostí. Od roku 2013 sa festival rozšíril o tretí deň - nedeľu, kedy je v dopoludňajších hodinách realizovaný tematický poznávací výlet do Zoborských vrchov s výkladom odborníka.

     Sprievodnými festivalovými akciami sú výstava fotografií s tematikou hôr, cestovania, fauny a flóry ako aj obľúbená tombola o hodnotné ceny. V rámci festivalu sa realizuje tiež anketa Cena diváka. Jej doterajšími víťazmi sú Jozef Kopold, Zoltán Demján, Viktor Beránek, Robert Rajchl s Erikom Balážom, Rasťo Hatiar, Peter Hámor (2011, 2017), Tomáš Hulík (2012, 2015) a v r. 2013-14 Pavol Barabáš. Ďalšími významnými osobnosťami, ktoré sa zúčastnili festivalu sú horolezci Piotr Pustelnik (Poľsko), Marek Holeček (ČR), Ivan Kluvánek, Ivan Lehotský, Ivan Fiala, Michal Orolin, Igor Koller, Maroš Šajnoha, Martin Gablík, Peter Šperka, Vlado Linek, Michal Sabovčík a Adam Kadlečík, polárnik Peter Valušiak, cestovatelia a filmári František Kele, Ivan Bulík, Miloslav Končok, Svetozár Krno, Peter Becko Ondrejovič, Miloslav Whisky Láber alebo Miroslav Dušek. Na jubilejnom 10. ročníku festivalu v r. 2015 bola po prvý raz udelená aj Hlavná cena festivalu. Získal ju známy poľský horolezec Piotr Pustelnik, ktorý ako tretí Poliak, po legendách Jerzym Kukuczkovi a Krzysztofovi Wielickom, vystúpil na všetky osemtisícovky. V r. 2016 ju získal Becko a v r. 2017 Marek Holeček za prezentáciu Satisfaction! o novom jedinečnom prvovýstupe alpským štýlom na Gasherbrum I.    

     Festival sa stal už tradičným a populárnym podujatím s vysokou návštevnosťou a pozitívnymi ohlasmi zo strany verejnosti a účinkujúcich. Je jedinečným podujatím v Nitrianskom kraji a zároveň zaujal vo svojej kategórii pevné miesto medzi úspešnými slovenskými „outdoorovými“ festivalmi.
 
 

Festivalové logo

 
 
 

Z krstu festivalového loga

 

Michal Orolín, Peter Hámor a Jozef Zábojník - krstní otcovia nášho festivalového loga.

     
 

Program minulých ročníkov

Log in

create an account