Fotovýstava

     Výstava fotografií ako sprievodná akcia je neoddeliteľnou súčasťou nášho festivalu. Návštevníkom ponúka možnosť spríjemniť si chvíle počas prestávok pohľadom na jedinečné zábery prírody a krajiny. Doteraz tu svoje fotografie vystavovali viacerí amatérski a profesionálni fotografi, vrátane Tomáša Hulíka, Pavla Barabáša, Jozefa Sádeckého, Matúša Lašana alebo Zuzany Minarovičovej. Priestor pre prezentáciu ponúkame i fotoklubom. Zároveň sa snažíme motivovať začínajúcich fotografov, ktorí by radi svoje fotografie vystavili. 

     Napriek tomu, že sa výstava koná v jediný festivalový deň, má ju možnosť počas neho zhliadnuť až 700 – 800 návštevníkov. Tým, ktorí si radi zasúťažia ponúkame možnosť, aby niektoré zo svojich prác prihlásili do súťaže o Cenu poroty. 

Propozície fotovýstavy na stiahnutie: Propozicie fotovystava 2016

Tento rok budú svoje fotografie vystavovať:

Jozef Sádecký

Momenty krajiny

 

     Pochádzam z malého mesta Považská Bystrica, ktoré sa nachádza v peknom prírodnom prostredí. Obklopené troma horstvami –Strážovskými, Súľovskými vrchmi a Javorníkmi.

     Príroda a turistika ma lákali už ako malého chalana, no až v roku 2007 začali moje prvé kroky k fotografii. Mojou  záľubou a relaxom je fotografovanie krajiny a hôr. Ranné a večerné západy slnka, keď svetlo, inverzia a obloha robia jedinečné chvíle a okamihy na horách.

     Práve fotografia ma naučila pozerať sa na svet uplne iným pohľadom a zmenila mi život k lepšiemu.

      V roku 2009 som sa stal  členom Fotoklubu Fenix v Považskej Bystrici, vďaka ktorému mám za sebou 3 autorské výstavy. Od roku 2012 spolupracujem s www.outdoorfilmy.sk na krajinárskych foto workshopoch pre začínajúcich aj pokročilých fotografov.

     Na vystavených fotografiách môžete vidieť talianske Dolomity, ktoré sa mi podarilo už niekoľkokrát navštíviť. Okrem nich moje fotografie zobrazujú i slovenské hory - Malú Fatru, Súľovské a Strážovské vrchy, Vysoké a Belianske Tatry.

 

http://www.jozefsadecky.sk/

 

 

Ján Madarás

S pokorou v Himalájach - Namasté Sagarmáthá

 

     Mojim fotografickým, ale aj životným krédom je výrok Leonarda da Vinci: "Dívať sa pozorne okolo seba je toľko, ako dvakrát žiť." Svet je veľký, rôznorodý, vzrušujúci. A je jedno, či ho vnímame dva kroky od prahu nášho domova, alebo vzdialení tisíce kilometrov. Lebo všetko okolo nás poskytuje pri pozornom pohľade námet na fotografické umelecké dielo. Od mikrosveta až po tú najvyššiu horu na Zemi. Vďaka šťastnej zhode osudu som spolu s priateľmi na jar 2016 mal tú česť spoznať jeden diamant z koruny Zeme. Ten najväčší, najlákavejší - Mount Everest v Národnom parku Sagarmáthá v Nepále. S pokorou som sa dotkol jeho obrých kamenných stien, precítil iskrivý sneh a ľad  ľadovca Khumbu a fyzicky spoznal pocit, keď hlava chce a telo nemôže. Z pozorného dívania, často až neskutočne silných pocitov, vzniklo týchto pár fotografií, z ktorými sa chcem ako fotograf amatér a prírodovedec profesionál podeliť s verejnosťou.    

 Ľubomír Činčura

Cestou k Annapurne

 

     Ľubomír Činčura, 52 rokov otec 3 detí. Pochádza z Lučenca, pracuje tretí rok v Nitre. Vyštudoval Katedru jadrovej fyziky na STU v Bratislave, momentálne končí štúdium kulturologie na UKF v Nitre. Fotí relatívne krátko, intenzívne 5 rokov. Dosiahnutý úspech? Najväčší titul Svetový fotograf roka 2014 v súťaži PhotoCup 2014 Chicago. Fotí a študuje najmä ľudí a prostredie v ktorom žijú. Navštívil Nepál, Indiu, Kambodžu, Vietnam, Malajziu, Singapur, Omán, Dubaj, Keňu, Izrael, Syriu, ...

Stano Szenczi

Jemen - Arabia Felix

 

     Pracuje ako programátor. Žije v Nových Zámkoch. Učarila mu vôňa diaľok, ktorá ho núti zbaliť batoh a vydať sa na cesty zbierať zážitky a spoznávať nové krajiny, kultúry a ľudí. Pri putovaní vyhľadáva chodníčky mimo vychodených trás, kde je cudzinec pre miestnych obyvateľov tak vzácny, ako sú oni pre neho.

     Arabia Felix alebo šťastná Arábia – práve tento prívlastok si získala úrodná krajina na juhu inak nehostinného, púšťami pokrytého Arabského pol­ostrova. Prosperitu oblasti zaisťovali nielen priaz­nivé prírodné pod­mienky s dostatkom zrážok, ale hlavne po­loha na významnej karavánovej ceste za­bezpečujúcej transport vzácneho tovaru z Orientu do Európy. Najdôležitejším ob­chodným artiklom bolo kadidlo, cenené viac ako zlato, podľa ktorého dostala táto cesta meno. Bolo podstatným zdrojom príjmov mnohých miestnych kráľovstiev, ktoré sa väčšinou stratili v prepadlisku dejín. Av­šak jedno z nich sa preslávilo vďaka svo­jej legen­dárnej panovníčke, kráľovnej zo Sáby. Spomína ju Starý zákon i Korán.

     Takýto bol Jemen v staroveku. A aký je dnes? Obklopený ekonomicky silnými su­sedmi bohatnú­cimi na ťažbe ropy zos­táva najchudobnejšou krajinou oblasti. Ešte do­nedávna sa pred­pokladalo, že Jemen nebol obdarený ne­rastným bohatstvom. No ani no­vo­objavené zdroje ropy ho nedo­kázali vy­tiahnuť z ekonomických problé­mov. Na­miesto toho sa zmieta v dlhotrvajúcich vojnách.

Michal Candrák

Dolomity, Island, Slovensko

 

     Pochádza z Nitry, vyštudoval SPU odbor Špeciálne chovateľské odvetvia. Fotografovaniu sa venuje už niekoľko rokov. Zameriava sa hlavne na fotografovanie divožijúcej zvery, makro a krajiny. V poslednej dobe sa začal venovať aj portrétom, fotografovaniu detí, svadieb a produktovej fotografii. Je členom Slovenskej asociácie fotografov prirody - SAFP.

 

https://www.facebook.com/nomad.photo.NR/

Martin Sipták

M.I. (Maroko, Island)

 

     Narodil sa v roku 1985 v českom Vítkove. Už od útleho detstva ho fascinovali fotografie hôr a prírody. Vždy túžil zažiť tie fascinujúce scenérie a miesta. Tak ako vyrastal, rástla v ňom aj láska k prírode a všetkému živému. Túto lásku v ňom pestovali a utužovali najmä jeho rodičia a táto láska mu pretrvala až do dospelosti.Fascinovali ho fotografie prírody, ale najmä fotografie hôr. Čoraz častejšie začal  pociťovať potrebu tráviť čas v prírode a vydával sa do hôr, preč od civilizácie. Postupom času si začal brávať so sebou rodinný filmový kompaktný fotoaparát, aby si mohol zaznamenať miesta, na  ktorých bol. Jeho tedajším  snom  bolo mať  vlastný digitálny fotoaparát, čo sa  mu aj  splnilo. Splnenie tohto sna bolo pre neho  impulzom, vďaka ktorému  sa začal naplno venovať fotografovaniu.

Motto: „Treba hľadať spôsoby ako dosiahnuť cieľ a nie dôvody a výhovorky prečo sa nedá dosiahnuť.“

     Martin na výstave predstavuje 2 úplne protikladné krajiny. A to Island, nachádzajúci sa v polovici cesty medzi Európou a Amerikou. Bohatá história a ešte krajšia a úchvatnejšia príroda plná gejzírov, sopiek a vodopádov.  Maroko, opomínaná africká krajina. Krajina divokej Afriky, ktorá je vhodná aj pre začínajúcich cestovateľov. Najdostupnejšia africká krajina, v ktorej sa mieša európska a africká kultúra. Síce tu nenájdete slony a levy, ale iných krásnych vecí tu je neúrekom. 

 

Peter Michalík

Zázrak svetla

 

     Pochádza z Nových Sadov pri Nitre, študoval na UKF v Nitre Manažment kultúry a turizmu. V súčasnoti žije a pracuje v Nitre. Popri práci ekonóma sa venuje turistike, ktorú s fotografovaním neodmysliteľne spája. Námety pre fotografiu nachádza hlavne v nádhernej slovenskej krajine, ale i v zahraničí. Sporadicky fotografuje reportáže a svadby.  
     Je členom Fotoklubu Nitra pri KOS a Zväzu slovenských fotografov.

 

     Fotografie zo série Zázrak svetla zachytávajú čarovné svetelné okamihy v krajine. 

 

www.petermichalik.eu

 

FoTOP  FOTOKLUB  Topoľčianky

Pavol Čepček, Miloslav Brandt

 

Združenie fotografov z Topoľčianok a blízkeho okolia

Vznikol v roku 2008 ako platforma za účelom výmeny informácii, skúseností, organizácie spoločných fotografických výprav, ale aj  prezentácie  tvorby svojich členov. V súčasnosti patrí medzi aktívne slovenské fotokluby s bohatou činnosťou. V rokoch 2010 až 2015 usporiadal v Topoľčiankach už 6 ročníkov medzinárodnej výstavy fotografii. Fotoklub počas svojej existencie usporiadal množstvo workshopov, fotografických prednášok, fotosúťaží nielen pre svojich členov a ďalších podujatí. Členovia fotoklubu pravidelne získavajú rôzne ocenenia na domácich ale aj zahraničných fotografických salónoch po celom svete.

www.fotop.sk

Pavol Čepček

     Rodák z Topoľčianok, ktoré sú nesmierne fotogenické a kde už počas detstva privoňal k fotografovaniu a tmavej komore. Spolu s otcom nasával atmosféru pri spracovávaní fotografií. Neskôr vo fotokrúžku na Základnej škole rozvíjal svoj talent pod vedením učiteľa Kolomana Zemanoviča. Fotografovaniu sa s  prestávkami venoval až do roku 1995, keď sa začal aktívnejšie venovať nielen fotografovaniu, ale aj spracovaniu a po prechode na digitálnu techniku aj úprave fotografií. Fotografuje všetky žánre a zachytáva momenty, ktoré ho zaujmú a svoje videnie a cítenie chce svojimi fotografiami priblížiť aj iným. Veľmi rád fotografuje na Slovensku, kde je stále čo nachádzať a v zahraničí najmä krásy Škótska a festival FRINGE v Edinburghu a gotické chrámy.  Mottom mu je : ,,Kde niet fotografie, niet histórie . ,, Je jedným zo zakladajúcich členov Fotoklubu FoTOP Topoľčianky.Aktívne sa zúčastňuje klubových výstav a mal aj niekoľko autorských výstav (KOS Nitra, SEDF Bratislava, Synagóga Nitra, Bôrik Bratislkava, Astrum Laus Levice, Bellevue  Starý Smokovec, ...)

 

Miloslav Brandt

     Fotografovaniu, ako koníčku, sa intenzívnejšie venuje zhruba od roku 2008, od tohto roku je členom fotoklubu FoTOP Topoľčianky. Počas tejto relatívne krátkej  doby vyskúšal veľa fotografických „disciplín“. Od fotenia voľne žijúcich zvierat, prevažne vtáctva, cez fotenie makra, príležitostne rôznych kultúrno-spoločenských akcií, až po fotografovanie krajiny, ktorá mu učarovala najviac. Vo svojich fotografiách sa snaží zachytiť krásy prchavých okamihov, ktoré sú preniknuté prvými, či poslednými slnečnými lúčmi.  Je toho veľa, čo mu fotografia a fotografovanie dáva a je až neuveriteľné, akou energiou fotografia disponuje. Vďaka fotografii som napríklad spoznal veľa skvelých ľudí, videl mnoho prírodných scén, dostal sa na miesta našej krásnej krajiny, o ktorých som dovtedy ani nemal potuchy, a v neposlednom rade zažil krásne chvíle na fototripoch s rovnako „postihnutými“ priateľmi.

 

Eva Nikodemova

 

 

 

Log in

create an account