Fotovýstava

     Výstava fotografií ako sprievodná akcia je neoddeliteľnou súčasťou nášho festivalu. Návštevníkom ponúka možnosť spríjemniť si chvíle počas prestávok pohľadom na jedinečné zábery prírody a krajiny. Doteraz tu svoje fotografie vystavovali viacerí amatérski a profesionálni fotografi, vrátane Tomáša Hulíka, Pavla Barabáša, Jozefa Sádeckého, Matúša Lašana alebo Zuzany Minarovičovej. Priestor pre prezentáciu ponúkame i fotoklubom. Zároveň sa snažíme motivovať začínajúcich fotografov, ktorí by radi svoje fotografie vystavili. 

     Napriek tomu, že sa výstava koná v jediný festivalový deň, má ju možnosť počas neho zhliadnuť až 700 – 800 návštevníkov. Tým, ktorí si radi zasúťažia ponúkame možnosť, aby niektoré zo svojich prác prihlásili do súťaže o Cenu poroty. 

Propozície fotovýstavy na stiahnutie: Propozicie fotovystava 2017

Tento rok budú svoje fotografie vystavovať:

 

 

Martin Baláž

Tvoj mobil v Afrike

 

     Žijem v Zlatých Moravciach. V istom momente som dospel k presvedčeniu, že podstatné je, aby mala fotografia zmysel. Ak ho nemá, potom aj kvalitná fotografia je nezmyselná. 

     Pri niektorých témach zažívam intenzívny pocit, že som len "hovorca", že téma bola mimo mňa, žila si svojim ustarosteným životom a ja som sa len zhodou okolností ocitol v prvom rade so záujmom až potom s fotoaparátom napríklad v Agbogbloši, skládke európskeho a amerického elektroodpadu.   

   Vystavené fotografie nie sú len o Afrike a Afričanoch. Sú hlavne o nás, našom prístupe k veciam, našej spotrebe. Rýchle zmeny v technológiách vedú k prebytkom zastaranej elektroniky. Veľká časť z nej končí v rozvojových krajinách, ako je aj Ghana. 

     Fotografie boli ocenené v súťaži Slovak press photo 2016 v kategórii Príroda. Neskôr z tejto témy vznikla putovná výstava Tvoj mobil v Afrike v kultúrnych domoch obcí nitrianskeho a zlatomoraveckého okresu. Z cestovatelských magazínov som spolupracoval s Geographical /UK/, Open Central Asia /UK/, Outpost magazine /CA/, Lide a Zeme /CZ/, Koktejl /CZ/. Dlhodobo sa venujem sociálnej fotografii, krátko environmentálnej a konštrukcie výtvarných diel z dokumentárnej tvorby vytváram priebežne.

 

http://martinbalaz.com/
        
 

Albert Russ

Ľadová krása

 

     Témou výstavy je môj hlavný predmet foto záujmu - ľad. Snažil som sa vybrať fotky, ktoré by mohli výtvarne pôsobiť čo najzaujímavejšie, ale zároveň najabstraktnejšie. 

     Koncom roku 2006 som prvý krát objavil krásu ľadových stalagmitov, ktoré sa pravidelne počas zimy objavujú vo vchode do starej bane na vrchu Banište nad Hodrušskou dolinou. Odkedy som toto miesto navštívil prvý krát, stalo sa mojím najobľúbenejším na Slovensku. Pred niekoľkými rokmi som objavil klenot východných Álp - Eiskapelle. Je to ľadovcová jaskyňa v Bavorských Alpách, štruktúrou trochu pripomínajúc tie na Islande. Islandské ľadovcové jaskyne sa mi podarilo navštíviť až začiatkom tohto roku. Keďže ma ľad a jeho štruktúra fascinovali už viac ako 10 rokov, mojim hlavným cieľom sa stali ľadovcové jaskyne s tmavomodrým dokonale priehľadným ľadom, aké je možné vidieť iba na južnom pobreží Islandu. Napriek tomu, že tieto fascinujúce jaskyne patria medzi najkrajšie divy prírody, na Banište som nezabudol a fotky z tohto prírodného ateliéru si cením asi najviac zo všetkých.  

     V súvislosti s banskou a mineralogickou fotografiou som v roku 2012 vydal knihu „Stiavnica Mountains“ (Stiavnicke vrchy).

 

        

 

 

Vladimír Koštial

Prvý zimný kolektívny prechod hrebeňom Vysokých Tatier 1955

    Výstava fotografií Vladimíra Koštiala (1912 – 2001) zachytáva momenty prvého kolektívneho prechodu hrebeňom Vysokých Tatier v zimnom období, ktorý sa konal v roku 1955. Východiskovým bodom trasy sa stalo Ľaliové sedlo a cieľom Kopské sedlo. Paralelne s hrebeňovým družstvom sa prechodu zúčastnilo aj družstvo nesúce zásoby a vybavenie počas celých 10 dní trvajúceho prechodu. Vladimír Koštial sa k skupine pridal až po niekoľkých dňoch výstupu spolu s MUDr. Milošom Brixom a filmármi získavajúcimi informácie o postupe horolezcov. Na Kopské sedlo dorazili horolezci 5. marca 1955 o 17.25. Pred bývalou Kežmarskou chatou na nich čakali priatelia, lekár a novinári. Dojmy účastníkov prechodu boli poslucháčom sprostredkované v priamom vysielaní Československým rozhlasom. Aj vďaka tomuto prechodu i forografiám Vladimíra Koštiala si horolezectvo získalo u laickej verejnosti väčšiu popularitu a pochopenie. Výstava fotografií Vladimíra Koštiala je jednou zo sérií odkrývajúcich jeho bohatý archív fotografií, ktorý sprístupňuje jeho syn Vladimír Košťál a fotografka Lucia Petrůjová.

           
 

Martin Sekér

Hory a človek

 

     Narodil som sa v Bratislave, kde v súčasnosti aj žijem. Od malička ma rodičia vláčili po kopcoch. Tatry, Fatry, Slovenské rudohorie... - veľká škola života. Patrí im za to veľká vďaka. Túlanie sa prírodou časom prerástlo do vášne k lezeniu, horskej cyklistike, skialpinizmu a v poslednej dobe k ultrabehu. Pri svojich výletoch, okrem športového výkonu, pozorne a s pokorou vnímam nádherné, prchavé okamihy odohrávajúce sa na obrovskom, nadrozmernom plátne, na ktorom príroda predvádza svoje umenie. Časť týchto zázrakov sa mi darí zmraziť Nikonom D300. Časť ostáva uchovaná v pamäti. Fotografiu vnímam ako báseň. 

Vystavené fotografie: 

  • Švajčiarsko/Taliansko, Walliské Alpy – štvordňový prechod hraničným hrebeňom Klein Matterhorn – Norden, tzv. „spaghetti route“ 18 vrcholov nad 4000 m.n.m.
  • Rakúsko, Hohe Tauern, Grossglockner 3798 m.n.m. – zimný skialpinistický výstup na Grossglockner
  • Švajčiarsko, Bernské Alpy – výstup na Mnicha cestou „Nolen“, výstup na Jungfrau normálkou
  • Slovensko/Poľsko, Západné Tatry, Rákoň- zimný skialpinistický prechod pohoria ZT
        
 

Členovia fotoklubu FoTOP-fotoklub Topoľčianky

výber z tvorby

 

Pavol Čepček, Miloš Brandt, Monika Gduľová, Jozef Šabo

 

Boris Kopaj

Ne/skutočné Lofoty

 

     Som fotografujúci architekt. Venujem sa najmä krajinárskej a koncertnej fotografii. Vystavené fotografie sú z novembra 2016, zaznamenávajú cestu za polárnou žiarou a krásami nórskeho súostrovia Lofoty. 

           

Andrea Koncová

Turiec, Tatry

 

     Vyrástla som v Martine, medzi horami. Tam človek snáď ani nemôže nevnímať ich krásu. Môj otec bol vášnivý turista aj amatérsky fotograf a tak sme po víkendoch chodili po horách a vyvolávali fotky v miniatúrnej domácej čiernej komore. Tieto zážitky sa mi vryli do srdca aj do pamäti a fotografia sa stala aj mojou vášňou. Pre festival som vybrala fotografie z mojich obľúbených miest, t.j. z Turca a z Tatier.

     
 

Posterová prezentácia regionálnych klubov SVTS

     

 

 

Log in

create an account