Referencie

 „Na Slovensku je pár festivalov, ktoré organizujú ľudia majúci radi hory, prírodu a dobrodružstvo. Vznikajú z nadšenia, bez dotácií, s čistým úmyslom sprostredkovať divákom nielen pútavé filmy, ale i hodnotnú filozofiu. SOM RÁD, ŽE MEDZI TAKÉTO FESTIVALY PATRÍ AJ FESTIVAL VYSOKÉ HORY NITRA. Množstvo divákov, úžasná atmosféra v sále a besedy, ktoré majú spoločného menovateľa – hory, svedčia o tom, že to organizátori robia dobre. Každoročne nabitá sála v Nitre je lakmusovým papierikom tohto podujatia.”

Pavol Barabáš

Najvýznamnejším hosťom 10. ročníka nášho festivalu bol horolezec, ktorý ako tretí Poliak, po legendách J. Kukuczkovi a K. Wielickom, vystúpil na všetky osemtisícovky. PIOTR PUSTELNIK nám po návrate z festivalu adresoval tieto potešujúce slová:
„Moji drahí, na festival do Nitry som pricestoval s najväčšou radosťou. Veľmi sa mi páčila jeho atmosféra, bolo na ňom cítiť ducha hôr. Ďakujem za to! Ďakujem tiež za pohostinnosť a milé prijatie mojej prezentácie. Týmito srdečnými slovami budem nabádať, povzbudzovať mojich rodákov, aby navštívili váš festival v ďalšom roku. Bravo pre organizátorov!!!"

Piotr Pustelnik

 

Vysoké hory Nitra 2011 - P. HÁMOR sa stal víťazom ankety Cena diváka, komentoval to aj týmito slovami: "Organizátorom festivalu Vysoké hory Nitra sa chcem ešte raz poďakovať za pozvanie a za nádherný deň prežitý v príjemnej spoločnosti ľudí s rovnakou krvnou skupinou. Mám radosť, že sa moje rozprávanie divákom páčilo a som príjemne prekvapený, že mi v ankete o Cenu diváka dali najviac hlasov."  

Peter Hámor

O nášho top hosťa na VHN 2012 - bol značný záujem - diváci si kupovali jeho knihy, ktoré boli v ponuke, tieto nové, ale aj prinesené z domu mu dávali podpisovať, niektorí ho chceli pozdraviť, iní sa aj chvíľku porozprávať, viacerí mu položili otázky v besede...Svoju účasť na tomto festivale F. KELE komentoval nasledovne: „V priebehu dňa na festivale som si uvedomil, že nie ja som prišiel "dávať" niečo divákom a organizátorom, ale že je to prúd pozitívnej energie v opačnom smere, teda ku mne. Cítil som sa výborne a dávno som nezažil ako reakciu na moje vystúpenie toľko potlesku ako v sobotu na festivale Vysoké hory Nitra."  

František Kele

Na jubilejnom ročníku festivalu uviedol úspešný dokumentarista a fotograf TOMÁŠ HULÍK nový film Divoké Slovensko. Prostredníctvom filmu sa diváci vydali na jedinečnú cestu slovenskou krajinou a prírodou, na cestu plnú objavov. Na festivale sa od 2. ročníka odovzdáva Cena diváka, v rámci ktorej návštevníci hodnotia festivalové filmy a prezentácie. V r. 2015 ocenili práve Hulíkov film, čo bola jeho druhá cena z nášho festivalu – v r. 2012 bol ocenený za film Cesty Slovenskom. 
K svojej účasti na VHN 2015 a zisku ceny autor poznamenal: „Aj keď na moju veľkú škodu som sa mohol jubilejného ročníka zúčastniť iba na premietaní filmu Divoké Slovensko a následnej besede, bol som veľmi milo prekvapený, až šokovaný hojnou účasťou návštevníkov festivalu. Aj pre to enormné množstvo ľudí, som veľmi rád, že vybrali a hlasovali za môj film. Pre nás tvorcov je to asi to najlepšie vyznamenanie a uznanie našej práce, práve takéto ocenenia si osobne vážim najviac, pretože filmy robíme najmä pre ľudí. Divákom a organizátorom festivalu by sa veľmi rád úprimne poďakoval.“  

Tomáš Hulík

Tretím hlavným hosťom festivalu v r. 2014 bol člen historickej expedície na Mt. Everest v r. 1984, filmár Miloslav Končok. Jeho prezentácia bola pripomenutím 30. výročia výstupu na najvyššiu horu sveta a zároveň spomienkou, uctením pamiatky dvoch veľkých osobností, Juzeka Psotku a Františka Keleho. M. Končok pozitívne hodnotil atmosféru festivalu a publikum v sále. Na margo nitrianskej akcie uviedol: „Bolo mi cťou zúčastniť sa na tomto krásnom podujatí. Mám za sebou rôzne podujatia a festivaly s podobným tematickým zameraním v Kanade, Taliansku, Španielsku, Čechách, ako aj domáce festivaly, kde som  sa zúčastňoval či už ako divák, člen porôt alebo prezentátor svojich audiovizuálnych diel. Bonita festivalu Vysoké hory Nitra je vysoká  a dramaturgia, účasť osobností a záujem divákov je zárukou, že sa bude ešte stále zvyšovať.“ 

Miloslav Končok

IVAN BULÍK - fotograf, dobrodruh, cestovateľ, autor 3 pútavých a úspešných cestopisných kníh. Precestoval už takmer celý svet, jeho obľúbeným kontinentom je Afrika. Bol hosťom VHN 2012, kde divákov zaviedol k divokým Surmom, kmeňu, ktorý žije ešte pôvodným spôsobom života. Nitriansky festival bol pre neho nabitý emóciou, nadšením a pohodou. „I keď to nie je obrovský festival, so stovkami svetiel, kopcom zahraničných hostí, pre mňa určite patril k NAJPRÍJEMNEJŠÍM PREKVAPENIAM, aké som na slovenských festivaloch zažil."

Ivan Bulík

 

Log in

create an account