História

O festivale Vysoké hory Nitra

 

     Festival Vysoké hory Nitra je podujatím, ktoré sa koná v Nitre od roku 2006. Každoročne v novembri sa stretávajú stovky priaznivcov hôr a cestovania, pre ktorých je vždy pripravená pútavá prehliadka filmov a prezentácií od viacerých hostí, známych osobností, horolezcov, cestovateľov, dokumentaristov a filmárov.
 
    Organizátorom festivalu je občianske združenie Nitriansky horský spolok. Hlavnými partnermi podujatia sú mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj, Dynamik Nitra a Northfinder. Festival je od roku 2008 dvojdňový a koná sa tradične v posledný novembrový piatok a sobotu na Mestskom úrade v Nitre. Piatkový program je určený žiakom a študentom nitrianskych základných a stredných škôl a má náučno-vzdelávací charakter. Jeho obsahom je i environmentálna výchova. Hlavný program prebieha počas celého sobotného dňa v štyroch blokoch, v ktorých sa striedajú jednotlivé filmy a prezentácie hostí. Od roku 2013 sa festival rozšíril o tretí deň - nedeľu, kedy je v dopoludňajších hodinách realizovaný tematický poznávací výlet do Zoborských vrchov s výkladom odborníka.
 
     Sprievodnými festivalovými akciami sú výstava fotografií s tematikou hôr, cestovania, fauny a flóry ako aj obľúbená tombola o hodnotné ceny. V rámci festivalu sa realizuje tiež anketa Cena diváka. Jej doterajšími víťazmi sú Jozef Kopold, Zoltán Demján, Viktor Beránek, Robert Rajchl s Erikom Balážom, Peter Hámor, Tomáš Hulík a Pavol Barabáš. Ďalšími významnými osobnosťami, ktoré sa zúčastnili festivalu sú horolezci Ivan Fiala, Michal Orolin, Igor Koller, Maroš Šajnoha, Martin Gablík, Peter Šperka, Vlado Linek, Michal Sabovčík a Adam Kadlečík, polárnik Peter Valušiak, cestovatelia a filmári Rasťo Hatiar, Ivan Bulík, Miloslav Končok, Pavol Barabáš a František Kele.
 
     Festival sa stal už tradičným a populárnym podujatím s vysokou návštevnosťou a pozitívnymi ohlasmi zo strany verejnosti a účinkujúcich. Je jedinečným podujatím v Nitrianskom kraji a zároveň zaujal vo svojej kategórii pevné miesto medzi úspešnými slovenskými „outdoorovými“ festivalmi.
 
 

Festivalové logo

 

 

Festivalové logo na stiahnutie TU

Z krstu festivalového loga

 

Michal Orolín, Peter Hámor a Jozef Zábojník - krstní otcovia nášho festivalového loga.

     
 

Log in

create an account